Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Stomatologiczny

Implanty Bytom

Umówienie się na wizytę u dentysty

Stomatologia jest jedną z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny, w ramach której korzysta się z coraz nowszych zdobyczy technologii umożliwiających bardziej efektywne leczenie zębów. Wiele osób korzysta z usług świadczonych prze

Poradnik dla pacjenta - o nowoczesnej stomatologii - Stomatologiczny Implanty Bytom
z stomatologów, którzy zajmują się nie tylko leczeniem zębów, ale także kwestiami związanymi z estetyką. Umówienie się na wizytę do dentysty nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wystarczy jednie zadzwonić pod numer podany na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego. Na wizytę można umówić się także za pomocą specjalnego formularza, który można wypełnić na stronie. Dobry dentysta wykonuje szeroki zakres zabiegów stomatologicznych, przyjmując pacjentów z różnymi problemami z uzębieniem. Po skontaktowaniu się z wybranym stomatologiem za pomocą formularza zgłoszeniowego musimy czekać na odpowiedź z ustalonym terminem wizyty. Wizyta u dentysty jest wskazana zawsze wtedy, gdy przez jakiś czasu odczuwamy ból zęba, warto jednak regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne.


Skąd pochodzi nazwa stomatologii

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.


Jakie są wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.



© 2019 http://stomatologiczny.c2c.org.pl/