Stomatolog Zabrze - Stomatologiczny

Stomatologia Zabrze

sama myśl o czekającej nas wizycie

Dziury w zębach, kamień, próchnica, ukruszone szkliwo zębowe... sama myśl o czekającej nas wizycie u stomatologa powoduje dreszcze i stres. Przed oczami stają nam dentystki-sadystki, które nawiedzały nas w szkole niczym w najgors

Stomatolog Zabrze - Stomatologiczny Stomatologia Zabrze
zych koszmarach. Myślenie o krzywdach, których doznamy w gabinecie stomatologicznym, jest... tylko wytworem naszej wyobraźni i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Technologia się rozwija i nie pominęła zakresu stomatologii. Dzisiejszy gabinet dentystyczny to miejsce przyjazne, pełne uśmiechu, a nie bólu. Specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji pozwala na szybkie i bezbolesne plombowanie, usuwanie kamienia czy wstawianie koron. Dentysta, do którego się wybierzemy, z pewnością zaoferuje nam znieczulenie i z całym profesjonalizmem zadba o to, by nasze uzębienie było w jak najlepszym stanie.
By jak najdłużej cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem oraz co równie ważne — zdrowymi dziąsłami, wizyty kontrolne powinniśmy zaplanować co najmniej raz na pół roku, wtedy lekarz dentysta w razie potrzeby będzie mógł szybko zareagować w razie widocznych zmian, zapaleń czy ubytków.


Tzw

Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.

Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.

Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.


Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych

Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.

Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.

Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.


Warto mieć to na uwadze w

Pielęgnacja zębów powinna być kompleksowa. Dopiero wtedy można mieć pewność, że wszystkie osady są usuwane i minimalizuje się ryzyko pojawienia się próchnicy. Warto mieć to na uwadze w trakcie codziennych wyborów preparatów przeznaczonych do zachowania higieny jamy ustnej. Dentysta powinien polecić produkty lub serie, które są szczególnie warte uwagi i mają najlepszy skład. Wszystkie substancje użyte w preparacie mają ogromny wpływ na stan uzębienia. Z uwagi na to warto skupić się na znalezieni zaufanej marki. Kolejną kwestią są częste wizyty u stomatologa. W ich trakcie kontrolowany jest stan zębów. Można wtedy wykryć wszelkie niepokojące oznaki i podjąć działania, które zminimalizują szkody wyrządzone przez próchnicę. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z bolesnym leczeniem. Przy prawidłowym rozplanowaniu wizyt można zminimalizować konieczność zakładania wypełnień na zęby. Ważne jest również, aby regularnie usuwać nagromadzony kamień oraz pojawiające się osady nazębne.


Tymczasem tak naprawdę bardzo ważne są

Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilaktyczne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.


Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.



© 2019 http://stomatologiczny.c2c.org.pl/