a ten temat. Każdy pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania w każdej z dziedzin medycyny. Stomatologia nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem. Trzeba mieć na uwadze to, że po prostu warto zainteresować się swoimi prawami – prawami pacjenta. Pomoże w tym chociażby rzecznik praw pacjenta, którego zadaniem jest fachowe doradztwo w takich właśnie kwestiach. To właśnie do tej instytucji warto zwrócić się od razu o pomoc!
Czy lekarze mogą popełniać błędy, a jeśli tak, to co im za to grozi? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i jeszcze na kilka innych pytań. Lekarze oczywiście popełniają błędy. Jeżeli nie wynikają one z ich złej woli, z nieodpowiedniego traktowania pacjenta to jest to kwestia zupełnie inna niż działanie celowe. Niestety polska służba zdrowia od lat boryka się z problemem braku personelu, a co za tym idzie dużego obłożenia lekarzy. Wyjątkiem jest tu na przykład stomatologia – ale tylko z tego względu, że tutaj bardzo rozwinęła się ilość gabinetów prywatnych. Stomatologia będzie potrzebna nie tylko jako uzupełnienie wizyt publicznych, ale także jako fachowa rada i doświadczenie. Popełnienie błędu przez lekarza może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeżeli zostanie skierowany przeciwko niemu odpowiedni akt oskarżenia.
Protetyka - co to jest SMK?
Mosty kompozytowe należą do grupy połączeń adhezyjnych wykorzystujących mikropołączenia wytrawionej powierzchni szkliwa z kompozytowymi systemami łączącymi. Metoda polega na wymodelowaniu w jamie ustnej sztucznego zęba z kompozytu. Przy sprzyjających warunkach istnieje możliwość wykonania mostu kompozytowego wzbogaconego o licówkę porcelanową. Do roku 2009 wykonano ponad 600 mostów kompozytowych3. Uzupełniono nimi głównie braki siekaczy bocznych górnych.
Zaletą tej metody jest brak konieczności szlifowania zdrowych zębów, co nadaje takim rozwiązaniom charakter odwracalny. Ponadto może być wykorzystana z powodzeniem w sytuacjach, gdzie inne metody nie mogą być zastosowane, np. z braku odpowiedniej ilości miejsca na implant lub kiedy konieczność szlifowania zębów pod most klasyczny byłaby zbyt okaleczająca, czy też z powodu zbyt wysokiej ceny. System uzupełniania na stałe brakującego zęba ogranicza się do jednej dwugodzinnej wizyty.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_most%C3%B3w_kompozytowych
Przegląd dentystyczny u osób dorosłych
Przegląd dentystyczny jest podstawową usługą dentystyczną wykonywaną u osób w każdym wieku. Dlatego jest on wykonywany na początku każdej wizyty u dentysty, ponieważ pozwala na dokładne zbadanie stanu uzębienia przychodzącego pacjenta. Wykonywanie przeglądu dentystycznego u dzieci może służyć sprawdzeniu, w jaki sposób rozwijają się u dzieci zęby stałe oraz ustaleniu czy żaden z zębów nie wymaga leczenia zwykłego lub kanałowego. Natomiast przegląd dentystyczny robiony u osób dorosłych służy po prostu sprawdzeniu stanu ich uzębienia lub ustaleniu, w jaki sposób powinna wyglądać u konkretnego pacjenta procedura przygotowawcza do zabiegu wszczepienia implantów zębowych. Dlatego przegląd dentystyczny powinien być robiony przynajmniej raz w ciągu roku.
Każda wizyta dziecka u dentysty jest dla niego powodem do ogromnego przeżycia. Zwłaszcza dziecko, które idzie do dentysty po raz pierwszy powinno być do takiej wizyty odpowiednio przygotowane. Takie przygotowanie może polegać na przeprowadzeniu jakiejś rozmowy z dzieckiem oraz na pokazaniu dziecku, w jaki sposób wygląda gabinet dentystyczny. Można to zrobić przy pomocy Internetu lub podczas wizyty zapoznawczej w dziecięcym gabinecie dentystycznym. Taki gabinet zwykle pomalowany jest na jakiś przyjemny kolor, a w czasie wizyty dziecko może zerkać na bajkę puszczaną w telewizorze powieszonym na ścianie. Także sam dentysta zajmujący się leczeniem zębów u dzieci jest dobrze przygotowany do pracy z dzieckiem.