Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Stomatologiczny

Endodonta Bytom

Gdy zęby

Zdrowe i piękne zęby dodają pewności siebie i mają znaczący wpływ na samoocenę. Warto dbać o zęby dzieci już od najmłodszych lat, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i innych schorzeń.
Aby zapobiec próchnicy należy wystrzegać się oblizywania łyżecz

Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Stomatologiczny Endodonta Bytom
ki dziecka i smoczka. Dieta powinna być uboga w cukier, który bardzo szybko niszczy zęby.
Doświadczony stomatolog zazwyczaj zaleca wizytę adaptacyjną w przypadku kilkuletnich dzieci.
W czasie takiej wizyty dentysta opowiada maluchowi o swojej pracy i zapoznaje je z narzędziami, które używane są podczas leczenia i pielęgnacji zębów. Kolorowy fartuch stomatologa wzbudza zainteresowanie u małego pacjenta.
Po udanej wizycie dziecko zwykle otrzymuje drobny upominek w postaci naklejki lub kolorowej szczoteczki do zębów. Nagradzanie jest skuteczną zachętą dla dziecka.
Nowoczesny gabinet dentystyczny jest bardzo przyjemny i komfortowy. W poczekalni zazwyczaj znajduje się kącik dla dzieci, który znacząco pomaga obniżyć stres związany z wizytą.
Gdy zęby dziecka są krzywe warto udać się na wizytę do ortodonty. U małych dzieci często wystarczające jest zastosowanie aparatu ruchomego, który w krótkim czasie potrafi zlikwidować wadę zgryzu.
Taki aparat można zakładać jedynie na noc bądź po szkole. Jest to doskonała alternatywa dla aparatu stałego.
Kiedy u dziecka pojawią się stałe zęby warto przeprowadzić zabieg fluoryzacji, który sprawi że zęby będą odporniejsze na próchnicę i mocniejsze. Koszt takiego zabiegu to kwota zaledwie kilkudziesięciu złotych.


Przekłada się to również na wytrzymałość

Regularne kontrole uzębienia u stomatologa dają większe szanse na odpowiednio wczesne wykrycie pojawiających się ubytków. Istotne jest, aby rozpocząć leczenie na początkowych etapach rozwoju próchnicy. Dzięki temu można zniwelować szkody. Dodatkowo ogranicza się ryzyko przejścia bakterii na inne zęby. Z tego powodu niezbędne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. W trakcie wizyt kontrolnych sprawdzana jest cała jama ustna. Często dla pewności wykonywane są również prześwietlenia, na których można rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany. Jest to ogromnym ułatwieniem w trakcie leczenia i daje pewność, że nic nie zostanie pominięte. Z uwagi na to należy zwrócić uwagę, aby dentysta dokładnie sprawdził wszelkie detale i szczegółowo skontrolował stan uzębienia. W ten sposób można również poprawić wygląd zębów. Im mniej wypełnień zostanie założonych tym lepiej. Przekłada się to również na wytrzymałość zębów i pozwala uniknąć problemów z nadmiernym gromadzeniem się osadów na szkliwie.


Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego

Wielu osobom może się wydawać, że jeśli regularnie, dwa razy dziennie myją zęby, to nie grozi im próchnica. Niestety, ta potrafi się rozwijać nawet pomimo codziennego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.

Jak mówi stare polskie przysłowie - lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto, pomimo regularnego dbania o higienę jamy ustnej, odwiedzać przynajmniej raz do roku gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko sprawdzi czy mamy próchnicę, ale też doradzi nam jak prawidłowo dbać o stan zębów i dziąseł, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów. Dentysta nie tylko ma za zadanie pomóc nam w czasie bólu zęba lub przeprowadzić leczenie. To także specjalista, który podpowie nam jak prawidłowo zapobiegać powstawaniu próchnicy lub stanom zapalnym. To także osoba, która może nam doradzić gdy myślimy o wybielaniu zębów. Nie każda z dostępnych na rynku metod jest bezpieczna dla szkliwa, dlatego warto zapoznać się z różnymi sposobami wybielania zębów oraz ich wadami i zaletami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbając o śnieżną biel może doprowadzić do powstawania próchnicy i osłabienia zębów.

Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego przynamniej raz do roku, lub jeśli lekarz zaleci - częściej, aby szybko wykryć pojawiającą się próchnicę. Im szybciej ją odkryjemy i podejmiemy leczenie, tym mniejsze szkody ona poczyni w naszym organizmie i mniej zaszkodzi zdrowiu zębów. Choć wiele osób boi się wizyty u dentysty, powinny one wiedzieć, że leczenie zaawansowanej choroby zębów jest bardziej nieprzyjemne niż profilaktyczny przegląd jamy ustnej.


Pamiętajmy przy tym o tym że

Jeżeli zaczyna pobolewać nas ząb, albo coś niedobrego dzieje się z naszymi dziąsłami, nie zwlekajmy już dłużej, tylko koniecznie odwiedźmy sprawdzony gabinet dentystyczny. Pamiętajmy przy tym o tym, że stomatolog jest osobą, której absolutnie nie należy się bać, bowiem jest ona po to by nam pomóc. Oczywiście, bardzo ważne jest to, by dentysta, który będzie się nami zajmował, był człowiekiem nowoczesnym, obeznanym z nowymi technologiami i używający tylko najlepszych narzędzi. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny nie tylko bowiem przeprowadzi takie zupełnie podstawowe zabiegi jak wybielanie czy piaskowanie, ale jest w stanie podjąć się popularnej endodoncji, czyli leczenia kanałowego, a nawet w razie potrzeby chirurgii zębowej, czyli leczenia pod mikroskopem. W takim gabinecie powinny dostępne być także urządzenia umożliwiające zrobienie na miejscu zdjęcia rentgenowskiego, które wykaże, co dzieje się z naszymi zębami w miejscu, które nas pobolewa. Nie wszystko jest bowiem widoczne na pierwszy rzut oka, jak na przykład zwykły ubytek, a niekiedy właśnie takie zdjęcie rentgenowskie jest koniecznością dla postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.


Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać

Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, lecz bardzo często zapominamy o tym, co świadczy o naszej atrakcyjności. Jedną z podstawowych rzeczy, które dodają nam urody lub ją odbierają jest stan zębów. Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać zadbane zęby, lecz jak to się ma do tego, gdy gabinet dentystyczny omijamy szerokim łukiem. Nie jest możliwe, aby przez lata mieć zdrowe zęby bez pomocy stomatologa, który zaleczy psujący się ząb, oczyści go, wybieli, a czasem usunie. A na miejsce usuniętego dentysta wstawi nowy sztuczny ząb, który będzie się trzymał np. na koronie. Stomatolog nie gryzie i nie zrobi nam krzywdy. Dlaczego więc ogromna ilość dorosłej populacji boi się wizyty u dentysty ? Wstyd przyznać, że dzieciom przychodzi to łatwiej niż osobom dorosłym. Wniosek jest taki, że dorośli bardziej od dzieci boją się stomatologa. Dziecku można nakazać, zachęcić do odwiedzenia dentysty, a nawet zaprowadzić. A w jaki sposób zmusić dorosłą osobę, aby odwiedziła gabinet stomatologiczny ? Gdy rozsądek się wyłącza, a włącza się strach, który ma wielkie oczy. Medycyna, a w tym stomatologia poszła już tak daleko, że wszystkie zabiegi możliwe są do wykonania pod znieczuleniem. Ponadto wszystkie zabiegi wykonywane są w jak najlepszych warunkach i przy użyciu specjalistycznych i sterylnych narzędzi. A sam stomatolog jest osobą, jak najbardziej kompetentną i bez obaw można powierzyć mu swoją jamę ustną, aby dokonał oceny uzębienia i dokonał oględzin dziąseł. A następnie umówić się na kolejną wizytę w celu podjęcia leczenia zębów.


Badania wykazują że nawet lekarze z

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.



© 2019 http://stomatologiczny.c2c.org.pl/